19 mayıs sakız adası turu
Anasayfa » Güncel Turlar » 19 Mayıs Sakız Adası Turu

19 Mayıs Sakız Adası Turu

2 Gece 3 Gün
19 -20 -21 Mayıs

19 Mayıs Sakız Adası Turu 2 gece 3 gün olarak Chandris Otel konaklamalı olarak yapılacaktır. Chandris Otel 4 yıldızlı ve şehir merkezinde bulunan adanın en iyi otellerinden birisidir. 3 gün boyunca yapacağımız kuzey – batı ve güney bölgesi turları tur ücretine dahildir. Tur boyunca Atlas-Tur rehberleri sizlerle birlikte olacak.

Kuzey - Batı - Güney Ada Turları Dahil

19 Mayıs Sakız Adası Turu 2023

19 Mayıs Sakız Adası Turu için sabah saat 07:30 ile 08:00 arasında Çeşme Ulusoy Limanı’nda bulunan Check-In noktasında buluşuyoruz. Gerekli kontrollerin ardından Free-Shop’da alışveriş için yeterli zamanınız oluyor. Hızlı feribotumuz saat 09:20 ‘de Sakız Adası’na doğru hareket ediyor. * Kalabalık dolayısıyla küçük rötarlar söz konusu olabiliyor.

Sakız Adası 19 Mayıs Turu

Tur Programı

1. Gün | 19 Mayıs Cuma

Sakız Adası 19 Mayıs Turu Çeşme’den ayrılmamız ile başlıyor. 20 dakika süren kısa bir deniz yolculuğunun ardından adaya varıyoruz. Gümrük kontrollerinden geçip dışarıda bizleri bekleyen tur otobüsümüze eşyalarımızı bırakıp yürüyerek şehir tanıtım turumuza başlıyoruz.

Sakız Adası kordon boyundan geçiyor ve Yunanistan’ın en büyük kütüphanelerinden birisi olan Korai Kütüphanesini dışardan sizlere tanıtıyoruz. Ana çarşıdan keyifli bir yürüyüş yaparak Sakız Adası meydanına geliyoruz. Burada bulunan Mecidiye Camii’yi dışardan görüyor ve kaleye doğru devam ediyoruz. Bizans döneminden kalma Sakız Adası kalesi içerisinde bulunan Osmanlı döneminden kalma eserleri de sizlere tanıtıp kuzey ada turu başlangıç saatine kadar serbest zaman veriyoruz. 

Kuzey Ada Turu

Belirlediğimiz saatte buluşarak kuzey ada turumuza başlıyoruz. İlk durağımız adanın sembollerinden birisi haline gelmiş olan yel değirmenleri. Burada kısa bir fotoğraf molasının ardından devam ediyoruz. Gene bir çok konuğumuzun görmek istediği Agios İsidoros Şapeline gidiyoruz. En son durağımız ise Sakız Adalılarında yemek için tercih ettiği Lagada oluyor. Yerel aile işletmelerinin bulunduğu bu şirin balıkçı köyünde yemek molamızı veriyoruz. Molamızın ardından otelimize gidiyor ve odalarımıza yerleşiyoruz.

 

Sakız Adası Agios İsidoros Şapeli

Güney Ada Turu

2. Gün | 20 Mayıs Cumartesi
Armolia – Sakız Ağaçları

Otelimizdeki sabah kahvaltımızın ardından saat 11:00’de  tur otobüsümüzde yerlerimizi alıyor ve Sakız Adası güney ada turumuza başlıyoruz. İlk durağımız adaya ismini veren damla sakızı ağaçlarını yakından göreceğimiz Armolia oluyor. Seramikçilik ile bilinen bu köyde bulunan işletmelerden damla sakızı, ouzo, likör ve benzeri yerel ürünleri de alabiliyorsunuz. Sakız Ağaçlarını sizlere tanıtıp bilgilerimizi paylaştıktan sonra turumuza devam ediyoruz

Mesta -Kale Köy

Bir çok misafirimizin köy meydanında oturup kahve içmekten keyif aldığı tarihi Mesta’ya gidiyoruz. 14. Yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış bu kale köyde hala yaşayan yerel insanlar var. Mesta’nın dar sokaklarında geziyor ve burada bulunan Yunanistan’ın 3. büyük kilisesi olan Taksiarhisi ziyaret ediyoruz.

Pirgi – Desenli Evler

Eşi benzeri olmayan Pirgi’ye gidiyoruz. Desenli evleri ile görenleri büyülüyor. Orta çağdan günümüze kadar kalmayı başarmanın yanında evlerin dış cephelerine yaptıkları bu süsleme sanatını da yaşatmayı başarmışlar. Pirgi köyünün tarihi sokaklarında geziyoruz. Alışveriş ve fotoğraf için serbest zaman veriyoruz. Gezimizin sonuna yaklaşırken öğle yemeği molamızı vereceğimiz Emporios’a doğru ilerliyoruz

Emporios – Öğle Yemeği – Volkanik Plaj

Emporios küçük bir koydan oluşan adanın sayfiye yeri. Aslında tarihi değeri çok büyük olan bir bölge. Özellikle eşi benzeri olmayan Volkanik Plaj Emproios’da bulunuyor. Burada bulunan yerel işletmelerde öğle yemeği molamızı veriyoruz. İsteyen konuklarımız volkanik plaja 250 metre yürüyerek gidebilir. 19 Mayıs Sakız Adası turumuzun 2. gününü de bitirerek otelimize dönüyoruz.

Sakız Adası Pirgi Köyü
Emporios Volkanik Plaj

Taverna

Cumartesi akşamı için düzenlemiş olduğumuz canlı müzikli tavernaya katılan misafirlerimiz ile otelimizde buluşuyoruz. Acentemizin seçmiş olduğu işletmeye giderek grup olarak oturuyoruz. Yemekler her dört kişiye serpme fiks menü olarak servis ediliyor. * Limitli içki

19 Mayıs Sakız Taverna

Batı Ada Turu

3. Gün | 21 Mayıs Pazar
Nea Moni Manastırı

Otelimizden valizlerimiz ile birlikte ayrılarak saat 11:00’de tur otobüsümüze biniyoruz. Sakız Adası 19 Mayıs turumuzun son gününde adanın batısına gidiyoruz. İlk durağımız UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiş 11. yüzyılda yapılmış Nea Moni Manastırı oluyor. Burada bulunan mozaik koleksiyonu Yunanistan’daki orta bizans dönemine ait 3 değerli mozaik koleksiyonundan birisidir. Meryem Ana’nın göğe kabulüne adanmış manastır günümüze eşsiz mimarisi ile günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Anavathos

Zor ulaşılan , ulaşılmaz anlamına gelen Anavathos köyü 400 metre yükseklikteki bir dağın eteğin inşa edilmiş. Acı bir hikayesi olan ve terk edilen bu köyde kimse yaşamıyor. Korsan saldırılarından kendilerini koruyabilmek için insanların dağın eteğine sakladıkları köyleri. Anavathos’un en altına kadar gidiyor ve burada bulunan işletmede kahve molamızı veriyoruz. İsteyen konuklar köyü görüp fotoğraflamak için yukarıya çıkabilirler.

Avgonima

Sakız Adası’nın tam ortasında ve batıya doğru yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş Avgonima köyünde öğle yemeği molamızı veriyoruz. Oğlak eti ve yerel mezeleri ile bilinen bu orta çağ köyünün eşsiz manzarasını da çok seveceksiniz.

Buradan ayrılarak şehir merkezine dönüyoruz. Feribot hareket saatimize kadar sizlere kısa bir serbest zaman veriyoruz. Gümrükte buluşarak 19 Mayıs Sakız Adası turumuzu burada bitiriyoruz. Feribotumuz saat 17:30 ‘da Çeşme’ye doğru hareket ediyor.

Dahil Olan Hizmetler
Dahil Olmayan Hizmetler