Yunan Adaları Kapı Vizesi

Tatilini erteleme ...
Yunan Adalarına Kapı Vizesiyle Gidebilirsin

Yunan Adaları Kapı Vizesi

Kapı Vizesi Nedir ?

Yunanistan; Ege Denizinde bulunan 6 tane ada için bu uygulamayı 2012 yılında başlatmıştır. Sırasıyla kapı vizesi veren adalar ; Sakız Adası, Midilli Adası, Samos Adası, Kos, Rodos ve Meis  Adalarıdır.

Kapı vizesi Yunan Adalarında verilen kısa süreli bir vizedir. Bu uygulama sadece yaz mevsiminde geçerli olur. Gerekli evraklar önceden acentanız aracılığıyla gönderilir. Siz adaya vardığınız zaman oradaki gümrükte, pasaport polisleri tarafından vize işlemleriniz yapılmaya başlar. Herhangi bir sorun olmaması durumunda vizeniz verilir. 

Verilen vize Shengen değildir. Konaklayacağınız gün kadar, gittiğiniz ada için verilir. Bu 1 gün, 2 gün veya maksimum 7 gün kadar olabilir. 

Kapı vizesi ücretleri acenta komisyonları ile birlikte takribi 55 € civarındadır.

Gerekli Evraklar

Yukarıdaki evrakların yanı sıra ; Adresiniz ( ev ve iş ) , Telefon numaranız, Mesleğiniz, Anne ve Baba isimleri, Medeni durumunuz gibi bilgileri de acentanıza göndermeniz istenebilir.

Kapı vizesi evraklarınızı acentanıza elden verebilir veya bir kargo firması ile gönderebilirsiniz. Kargo ile gönderilen evrakların bizlere ulaşım süreleri 1 ile 3 gün arasında değişmektedir.

Kapı Vizesi Nasıl Alınır ?

Kapı Vizesi almak için bu işleri yapan yerel bir seyahat acentasından yardım almalısınız. Sizden istenen evrakları eksiksiz ve doğru olarak seyahat tarihinizden en az 3 gün önce acentanıza ulaştırmanızda fayda var. Acenta başvuruyu siz adaya gitmeden minimum 24 saat ( 1 gün ) önce yapmak zorunda.

Yalan beyan, eksik evrak, doğru olmayan evraklar ile başvuru tespit edilirse evraklarınız gönderilmez ve başvurunuz yapılmaz.

Daha önce konsolosluklarda Shengen Vize başvurusu yapıp red alan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek. Bu başvurular kabul edilse bile pasaport polisi tarafından vize verilmeme olasılığı çok yüksektir. 

Kapı Vizesi Ücreti

Vize ücretleri her yıl değişebiliyor. En son 2019 yılı ücretleri 55 € civarındaydı. Vize ücreti peşin € olarak ödenir. Evraklarınızın adaya gitmesiyle, orada sizin adınıza vergi dairesine yasal ödeme yapılır ve bu şekilde başvurunuz gerçekleşmiş olur. Ödenen ücret içerisinde size hizmet sunan acentaların yasal komisyonları vardır.

Başvuru yapıp gelmemeniz, gün değiştirmek istemeniz, veya RED almanız durumunda ödemiş olduğunuz vize ücreti yanar ve geri iade yapılmaz.

RET Alma Durumunda

Evraklarınız önce gittiği için gerekli kontroller erken başlar. Bazen daha siz adaya gitmeden RET cevabı gelebilir. Bu durumda ücretiniz yanar ve gidemezsiniz.

Adaya vardınız oradaki kontrollerde RET aldınız, gemiye tekrar bindirilerek geri gönderilir veya gemi dönüş saatine kadar gemide bekletilirsiniz. Çıkışınıza izin verilmez.