Sakız Adası Hakkında
Merak Ettikleriniz

Sıkça Sorulan Sorular

Sakız Adası Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Size En Doğru Cevapları Veriyorum...

Sakız Adası’nın Yunanca ve dünya litaretüründeki adı CHIOS’dur ( XIOS ) . Osmanlı 346 yıl hüküm sürdüğü bu adaya burada bulanan sakız ağaçlarından dolayı Sakız Adası ismini vermiştir. Günümüzde de Türkiye’de bu isimle anılmaktadır.

Sakız Adası’na Türkiye’den sadece Çeşme’den hareket eden feribotlarla gidebilirsiniz. Yaz ve kış mevsimlerinde düzenli sefer yapan Sakız Adası feribotları ile adaya gidip gelebilirsiniz.

Çeşme’den Sakız Adası’na ulaşım çok kolaydır aslında. Seçmiş olduğunuz feribota göre bu mesafe 20 dakika ile 40 dakika arasında değişir.Yani Çeşme’den Sakız Adası’na minimum 40 dakikalık bir deniz yolculuğundan sonra ulaşabiliyorsunuz.

Sakız Adası feribot bilet ücretleri değişiyor. Fakat firmaların arasında ciddi bir fiyat farkı yok.Bu hatta çalışan 3 tane gemi firması var ; Turyol , Ertürk Lines , Sunrise Lines . Seçmiş olduğunuz firmaya ve gemiye göre fiyatlar 30 € ile 25 € arasındadır. Sakız Adası biletinizi web sayfamız üzerinden online olarak temin edebilirsiniz.

Yunanistan ve Yunan Adalarına Shengen Vizeniz olmadan giriş yapamazsınız. Sadece yeşil pasaport sahipleri vizesiz seyahat edebiliyorlar. Sakız Adası’na gitmek için malesef vize gerekli.

Kapı Vizesi yazın yapılan bir uygulamadır. Seyahat tarihinden 3 gün önce sizden istenilen belgeleri acentamıza göndermeniz yeterlidir. Belgeleri buradan görebilirsiniz. Vizeniz Sakız Adası’nda pasaport polisi tarafından verilir. Bu vize sadece ada için geçerlidir. Yunanistan’dan başka bir avrupa ülkesine bu vize ile gidemezsiniz.

Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Kaşesi olanlar Yunanistan’a giriş yapamıyorlar. Bu bütün pasaport tipleri için geçerli. Yunanistan’a seyahat edebilmeniz için Kuzey Kıbrıs kaşesi olan pasaportu değiştirmelisiniz.

Sakız Adası Yunanistan’ın 5. büyük adasıdır. Bu adayı bir günde gezmeniz imkansız. Fakat günübirlik adaya gelip düzenlediğimiz turlara katılarak bir günde adayı en iyi şekilde tanıyabilirsiniz.Tur detaylarını buradan görebilirsiniz. Adayı tanımak için minimum 3 gece 4 gün kalınmalı ve aracınız olmalıdır.

Konaklama ücretleri seçmiş olduğunuz otel kategorisi ve mevsime göre değişiyor. Kışın şehir merkezinde bir otelde 2 kişi oda kahvaltı 50 € ile 65 € arasında kalabiliyorsunuz. Yazın bu fiyatlar takribi %40 artıyor. Sakız Adası şehir merkezinde ekonomik güzel pansiyonlar var. Bunların fiyatları da kışın 2 kişi için takribi 40 € civarında. Yazın bu fiyatlar tabiki değişiyor. 

Sakız Adası büyük bir ada ve görülmesi gereken tarihi köylerin sayısı da oldukça fazla. Tarihi manastırlar , plajlar  v.b yerlere gidebilmeniz için bir arabaya veya motorsiklete ihtiyacınız olacak. Maalesef ada içerisindeki otobüslerin sefer saatleri turistlere pek uyğun değil. Araba kiralayarak rahat ve özgür bir şekilde adayı gezebilirsiniz. Araba kiralamayla ilgili sayfamıza bir göz atın… Kiralık araba fiyatları kışın 1 gün için 25 € ‘dur. Yazın ve özel günlerde bu fiyatlar takribi %40 artmaktadır.

Yunanistan’ın para birimi EURO ( € ) . Sakız Adası’na Türk Lirası ile giderseniz biraz sorun yaşarsınız. TL buradaki işletmelerde kabul edilmeyecektir. En kötüsü ise Sakız Adası’nda döviz bürosu yok. Hafta içi ve bankalar açıksa merkez bankasına giderek TL ‘nizi Euro’ya cevirebilirsiniz. Ancak banka kuru düşük hesaplıyacak ve zararınız olacaktır. Kredi kartınızı ise sorunsuz bir şekilde birçok işletmede kullanabilirsiniz.

Sakız Adası’nda yeme içmeyle ilgili bir çok seçenek bulabilirsiniz. Aslında yeme içme pahalı değil sadece kur farkından dolayı bizlere pahalıymış gibi geliyor. İçki fiyatları Türkiye’ye göre daha ekonomik diyebiliriz. Özellikle tavernalarda porsiyonlar büyük olduğu için az ve güzel seçimler yaparsanız çok ekonomik bir hesap ödersiniz. Size Sakız Adası merkezinde bulunan bir tavernanın menüsünü de buradan veriyorum. Menüyü gör…

Sakız Adası Yunanistan’ın kuzey ege denizinde , kuzey adalar kategorisinde. Sakız Adası’ndan düzenli olarak Pire ve Midilli’ye gemi seferleri var. Fakat güneyde bulunan adalara gemi seferleri bulmak zor. Haftada iki gün  Pire’ye giden gemi yolu üzerinde bulunan bazı adalara uğruyor; bunlar Samos – Mikonos  v.b adalar oluyor. Fakat Girit, Rodos , Kos gibi adalara maalesef Sakız Adası’ndan gemi ile ulaşım yok .

Yunanistan ve Yunan Adaları denilince bir çoğumuzun aklına taverna, Yunan dansı, eğlence geliyor. Sakız Adası’nın daha sakin bir gece hayatı var. Cumartesi günleri canlı Yunanca müzik yapan bir çok taverna bulabilirsiniz. Sahilde bulunan kafeteryalar akşamları bara dönüşüyor ve özellikle cumartesi geceleri geç saatlere kadar yüksek sesli müzik yapıyorlar. 

Sakız Adası gerçekten güvenli bir ada diyebiliriz. Suç oranı çok düşük. Şu ana kadar adaya giden Türk turistlerden herhangi ciddi bir şikayet olmadı.