sakız adası paskalya turu 2024
Anasayfa » Güncel Turlar » Sakız Adası Paskalya Roket Savaşları Turu

Sakız Adası Paskalya Roket Savaşları

Şehir Merkezinde Konaklamalı
03 - 05 Mayıs | 2 Gece 3 Gün

100 yılı aşkındır gerçekleşen ve dünyada eşi benzeri olmayan Sakız Adası Roket Savaşları Turu sizleri bekliyor. Her yıl olduğu gibi 2024 yılında da acentemiz sizler için çok güzel bir tur hazırladı. Sakız Adası Paskalya Turu – Roket savaşları 03-05 Mayıs tarihlerinde 2 gece 3 gün olarak gerçekleştirilecek. Konaklama şehir merkezinde bulunan Diana ve Chandris Otellerde olacak.

Sakız Adası Paskalya Turu 2024

Sakız Adası Paskalya turumuz Çeşme çıkışlı olarak yapılacak. 3 gün sürecek olan turumuzda sizleri kuzeyiyle , batısıyla ve güneyiyle adanın görülmesi gereken en güzel yerlerine götürüyoruz. Tur boyunca Atlas-Tur rehberleri sizlerle birlikte olacak.

Yılda bir kere gerçekleşen geleneksel roket savaşlarını izleme fırsatını yakalayacaksınız. Bütün transferleriniz Atlas-Tur tarafından yapılacak.

sakız adası paskalya turu 2024 mayıs

Sakız Adası Roket Savaşları

Sakız Adası roket savaşları bir gelenek olarak 100 yıldan uzun bir süredir yapılır. 40 günlük orucun ardından gelen İsa’nın dirilişinin kutlandığı Paskalya’nın son gününe denk gelen cumartesi akşamı gerçekleşir.

Vrontados semtinde Agios Markos ve Panagia Eritiani kiliselerinin bir birlerine attığı binlerce el yapımı roket ile görsel bir şölen oluşur.

Aipos dağına çıkarak roketlerin oluşturduğu bu şölen kuşbakışı olarak güvenle izleniyor. Roketlerin en çok atıldığı saat ise 23:30 ile 24:00 arasındadır.

Sakız Adası Paskalya Turu Programı

Sakız Adası Paskalya şenlikleri turumuz sabah saat: 07:30’da Çeşme Ulusoy Limanı feribot Check-In noktasında buluşmamız ile başlıyor. Gerekli pasaport kontrollerimizi yaptıktan sonra rehberlerimiz ile birlikte feribotumuza biniyoruz. 

Sakız Adası’na vardıktan sonra ise gümrük işlemlerimizin tamamlıyor ardından dışarıda bizleri bekleyen otobüsümüze valizlerimizi bırakıp rehberimiz ile şehir tanıtım turumuza başlıyoruz.

Yürüyerek yapacağımız şehir gezimizde sizlere Osmanlı dönemine ait eserleri tanıtıyoruz. Mecidiye Camii – Osmanlı Mezarlığı – Medrese v.b. Sakız Adası kalesinin içerisini geziyor ve daha sonra ana çarşıya giderek yerel ürünlerin satıldığı işletmeleri ziyaret ediyoruz.

Alışverişlerinizi yapmanız için yeterli bir serbest zaman vereceğiz.

sakız adası roket savaşları turu 2023

03 Mayıs - Kuzey Ada Turu

Belirlediğimiz yer ve saatte buluşarak otobüsümüz en güzel deniz ürünlerinin servis edildiği Langada’ya gidiyoruz. Burada öğle yemeği molamız olacak.

Yemeğimizin ardından bir çok misafirimizin görmek istediği Agios İsidoros Şapelini yakından görmeye gidiyoruz. Aziz İsidoros anısına denizin ortasına yapılmış küçük bir kilise. Bir tabloyu andıran bu görüntüyü fotoğraflamanız için küçük bir serbest zaman olacak.

Daha sonra buradan ayrılarak adanın sembollerinden birisi haline gelmiş olan yel değirmenlerine giderek fotoğraf molası vereceğiz. Buradan ayrılarak dinlemek üzere otellerimize giriş yapmaya gidiyoruz.

Taverna - Yunanca Canlı Müzikli

Cuma akşamı isteyen konuklarımız Yunanca Canlı Müzikli Taverna gecemize katılabilirler. Tavernada yemek servisi her 4 kişiye ortak serpme olarak servis edilen Yunan meze ve yemeklerinden oluşup ouzo-şarap – su ve meşrubatlar limitsiz olarak servis edilecektir. Katılmak isteyen misafirlerimiz ile otellerimizin lobisinde buluşuyor ve şehir merkezinde bulunan tavernamıza yürüyerek gidiyoruz. * Küçük çocuklar için uygun değildir.

04 Mayıs - Güney Ada Turu

Otelimizdeki sabah kahvaltımızın ardından saat: 10:30 gibi güney ada gezimize başlıyoruz. İlk durağımız sakız ağaçlarını yakında  görebileceğiniz Armolia oluyor. Seramik işçiliği ile de bilinen Armolia’da yerel ürünler almak isteyen misafirlerimiz için molamız olacak.

Kahve molamızı ise adanın en güzel köylerinden birisi olan Mesta’da vermek üzere yola çıkıyoruz. 14. Yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış bu orta çağ köyü sizleri tarihin derinliklerine götürecek. Mesta köy meydanında kahve molamızı vermeden önce isteyen konuklarımız ile birlikte TAKSİARHİS Kilisesini ziyaret edeceğiz. Yunanistan’ın 3. Sakız Adası’nın ise en büyük kilisesi. Yerel halk bu kilisenin çok mucizevi olduğuna inanıyor.

Adanın güneyinde görülmesi gereken diğer bir köy ise Pirgi. Evlerin dış cephelerine yapılan süslemeleri ile bilinen bu köyünde tarihi çok eski yıllara dayanıyor. Korsan saldırılarında korunmak için yapılmış olan köylerden birisi. Pirgi’nin dar sokaklarındaki küçük gezimizin ardından ise küçük bir molamız oluyor. Dolaşıp fotoğraf çekebilir, isteyenler ise hediyelik eşya satan işletmeleri ziyaret edebilir.

Öğle yemeğimizi ise Emporios’da veya deniz kenarında şirin bir balıkçı köyünde alıyoruz. Yemeğimizin ardından şehir merkezine dönüyor ve yolumuzun üzerinde bulunan LIDL Süpermarket de küçük bir mola verdikten sonra dinlenmek üzere otellerimize gidiyoruz. 

Roket Savaşlarına Gidiyoruz

Yemeğimizin ardından Roket Savaşlarını izlemek üzere yola çıkıyoruz. Otobüsümüz bizleri transfer noktasına kadar getiriyor. Daha sonra belediyenin minibüsleri ile bizleri roket atışlarını güvenle izleyebileceğimiz alana götürüyorlar. Aipos dağının yamacından kuş bakışı olarak bu görsel şöleni izleyebiliyoruz. Saat: 24:00 ile 24:30 arasında tekrar minibüsler ile otobüsümüzün olduğu alana iniyor ve buradan otelimize doğru yola çıkıyoruz.

Sakız Adası Paskalya Turu 3. Gün

05 - Mayıs - Batı Ada Turu

Otelimizdeki sabah kahvaltımızın ardından Sakız Adası Paskalya turu batı ada gezimiz saat: 10:00 gibi başlıyor. İlk durağımız UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiş NEA MONI Manastırı oluyor. Bu değerli tarihi manastırı yakından görüp içerisinde bulunan kiliseyi ziyaret ediyoruz. Kilisesinin duvarlarında bulunan Bizans dönemine ait mozaikler Yunanistan’daki ilk 3 koleksiyondan birisidir.

Daha sonra gene eşi benzeri olmayan 400 metre yükseklikte bir dağın eteğine saklanmış bir köyü görmeye gidiyoruz. Günümüzde yaşamın olamadı bu orta çağ köyünün ismi Anavathos. Anavathos’u sizlere hem uzaktan hem de yakında görme şansı verip köyün girişinde bulunan yerel işletmede kahve molamız oluyor.

Öğle yemeği için ise yerel halkında severek gittiği Anavathos Köyüne geçiyoruz. Daha çok fırında oğlak eti ( Keçi eti ) , kendine has yerel yemekleri ile bilenen bu tarihi köyde öğle yemeği molamızı veriyoruz.

Yemekten sonra otobüsümüz ile dönüş yoluna geçiyoruz. Sakız Adası gümrüğüne varmamız ile Sakız Adası Paskalya turu sonlanıyor.

Dahil Olan Hizmetler

Dahil Olmayan Hizmetler

Otel Seçimi ve Ücretleri

Diana Otel | *2

* Şehir Merkezinde

Chandris Otel | *4

* Şehir Merkezinde

İade ve İptaller

Lütfen iptal ve geri ödeme şartlarını inceleyiniz.

  • Kesin tur rezervasyonu toplam tur bedelinin en az %50 ‘si ödendikten sonra gerçekleştirilir. Kapora ödemesi veya tur bedelinin tamamının ödenmediği rezervasyon geçersizdir.
  • Kötü hava – deniz koşullarından dolayı Çeşme – Sakız Adası feribotların sefer yapamaması durumunda seyahat ( tur ) gerçekleşemez ve bu durumda tur iptal olur. * Feribot firmaları ve * oteller ile görüşülerek kesinti yapılmaması durumunda tur katılımcılarının tur bedelleri  15 iş günü içerisinde iade edilir.
  • Rezervasyonu yapılmış – kaporası veya toplam tur bedelinin hepsi alınmış rezervasyon tur başlangıç tarihinden 21 gün önce iptal edilebilir. İptal olması durumunda ödemiş olduğu tur ücreti iade edilir. Acente ( Atlas-Tur ) tur bedelinin iadesini yaparken kendi yapmış olduğu hizmetlerin bedelini belirleyerek iade tutarından düşer ve geri kalan tutarı müşterisine iade eder.
  • Rezervasyonu yapılmış – kaporası veya toplam tur bedelinin hepsi alınmış rezervasyon tur başlangıç tarihine 7 gün kala iptal edilemez. İptal edilmesi durumunda ödenmiş olan kapora ( veya tur bedelinin tamamı ) geri iade edilmez ( * kalan tur bedeli talep edilebilir )
  • Rezervasyonu yapılmış – kaporası veya toplam tur bedelinin hepsini ödemiş tur katılımcısının Vize başvurusu yapması ve vizesinin çıkmaması ( * sorun yaşaması ve benzeri ) durumunda ödemiş olduğu  kapora ( veya tur bedelinin tamamı ) yanar , geri iade edilmez ( * kalan tur bedeli talep edilebilir )
  • Seyahat günü Türkiye pasaport polisinde veya Yunanistan’a girişte pasaport polisinde tur katılımcısının sorun yaşaması , ülkenden çıkış yapamaması , Yunanistan’a giriş yapamaması gibi durumlarda ödemiş olduğu tur ücreti yanar ve geri iade edilmez. Atlas-Tur bundan sorumlu tutulamaz.  ( * kalan tur bedeli talep edilebilir )
  • Seyahat günü tur katılımcısının pasaportunun veya vizesinin seyahate uygun olmamasından dolayı seyahat edememesi , check -in işlemlerinin yapılamaması durumunda ödemiş olduğu tur ücreti yanar ve geri iade edilmez.  ( * kalan tur bedeli talep edilebilir )
  • Tur katılımcısının turu yarıda kesmesi ve kendi imkanları ile dönmek istemesi durumunda her hangi bir geri ödeme yapılmaz.
  • Hava ve deniz koşullarına bağlı olarak dönüş feribot seferlerinin son dakika ( Chios – Çeşme ) iptal edilmesinden doğacak ekstra konaklama – yeme içme ve benzeri masraflardan Atlas-Tur sorumlu değildir ve her hangi bir ödeme yapmaz
  • Kötü hava şartları veya başka sebeplerden dolayı yayınlamış olduğumuzun SAKIZ ADASI ROKET SAVAŞLARININ 04 Mayıs 2024 cumartesi gece İPTAL EDİLMESİ veya YAPILAMAMASINDAN ATLAS-TUR ( Pine & Sun Turizm Seyahat Acentesi ) sorumlu tutulamaz. Tur katılımcıları bu iptalden dolayı tur bedeli iadesi veya kısmi iade talep edemez.